Стан зеленого ринку України 2008 рік

Стан зеленого ринку України 2008 рік

Середній курс долара в 2008 році: 1 гривня = $0,2

Протягом 10 років, працюючи в галузі зеленого будівництва та розсадництва, мені доводиться спілкуватися з державними службовцями різних рівнів влади, які керують нашою галуззю. Часто вони не можуть глибоко проаналізувати проблему, імпульсивно приймають рішення, начебто укази та накази можуть змінити біологію рослин. Я зрозумів, що немає чіткого аналізу галузі і, отже, немає плану розвитку. Ні державні службовці, ні приватні виробники-розплідники, ні підприємства зеленого будівництва не можуть якісно планувати свою роботу з розвитку галузі без жодної аналітичної бази зеленого господарства країни. Можна закласти нові парки, можна провести реконструкцію окремих паркових зон, але є ще озеленення вулиць, насадження спеціального користування та інше. Пік озеленення припадав на 60-70-і роки минулого століття, дерева старіють і вмирають. І немає загальнодержавної програми щодо відновлення зелених зон. Виробникам треба знати скільки, яких дерев потрібно вирощувати, щоб через 10-15 років, це був готовий для висаджування у міських умовах великомірний саджанець.

Ринок рослин в Україні зумовлений не лише площею упорядкованих територій та кількістю населення, а насамперед зростанням рівня прибутковості суспільства, що пов’язане з економічним розвитком країни. Потреба в посадковому матеріалі декоративних рослин виявляється також у загальному бажанні населення жити красивіше, його культурі та пропаганді здорового способу життя, обізнаності.
У 1991 році розплідники України мали площу, яка становила 0,5 м2 на одного мешканця. За існуючих вимог це було достатньою базою для планування збільшення зелених насаджень. З 1991 р. по 2000 р. у містах України намагалися досягти 20 м2 зелених насаджень на одного жителя. Наприклад, у м. Донецьк планувалося збільшити площу зелених насаджень з 18 м2 до 22 м2 на одного жителя, а вийшло зменшення до 14 м2. Така тенденція призвела до того, що в розсадниках рослини залишилися не затребуваними, фінансування припинено. Ослаблення матеріально-технічної бази, переорієнтація підприємств та втрата кваліфікованих спеціалістів, все це сприяло банкрутству розсадників декоративних рослин. З проголошенням незалежності України та переходом від планової до ринкової економіки, розплідники декоративних рослин не мали змоги вижити без державних замовлень, вони були підпорядковані Міністерству з питань житлово-комунального господарства та належали муніципалітетам. На той час спад стався у всіх галузях економіки, у тому числі й у зеленому будівництві, що суттєво зменшило попит на декоративний посадковий матеріал. Деякі розплідники декоративних рослин у 1991-92-93 роках частину своєї продукції експортували до Франції, Росії, Туркменії, Казахстану, Італії, Німеччини, Угорщини, що не допомогло утриматися від глибокої кризи.
З розвитком котеджного будівництва приватного житла, з відкриттям кордону та можливістю побачити впорядковані зелені об’єкти, з 1993 року зумовлюється наростання попиту на декоративний посадковий матеріал і виникає тенденція до його збільшення щороку більш ніж на 50 %. Необхідно проводити реконструкцію існуючих зелених насаджень, і за динамічного розвитку будівництва, як багатоповерхового так і котеджного, слідом за ним йде озеленення та благоустрій прилеглих територій, в якому спостерігається гострий дефіцит на рослини:
а) дерева 7-15 років
б) чагарники – 3-4 роки
в) багаторічники 1-2 роки
г) однорічники – 4 місяці

Окрім житлового будівництва інтенсивно йде розробка генпланів розвитку міст та населених пунктів та будівництво додатково необхідної інфраструктури орієнтованої на проведення чемпіонату Європи у 2012 році. До здійснення планів необхідний посадковий матеріал закладений у виробництво щонайменше десять років тому. На жаль, час перестрибнути неможливо. У наведених таблицях №1 та №2 можна спостерігати тенденцію спаду виробництва в Україні та за той же період зростання виробництва в Європі.

Таблиця 1. Тендеція спаду площі розсадників в Україні

Країна Дані на кінець 80-х років та початок 90-х років
Площа розплідників (га) Площа розплідника на одну людину в (кв.м)
1 Голандія 6163 3,8
2 Польща 1300 0,33
3 Україна 2500 0,52

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.